Historia
Przed II wojną światową około roku 1930 ówczesne władze miasta wybudowały w tym malowniczym zakątku Falkowej budynki kolonijne dla dzieci, które tu odpoczywały na wakacjach. Obok nich zbudowano maleńką kapliczkę, gdzie w ciągu wakacji kapłan odprawiał Mszę św. dla dzieci i personelu. W czasie II wojny światowej Niemcy rozebrali budynki pozostała tylko kapliczka, gdzie już czczono św. Antoniego. Przy tej kapliczce gromadzili się miejscowi wierni bez kapłana na nabożeństwa majowe i październikowe.
Od roku 1961, kiedy religię usunięto ze szkół, uczący tutaj dzieci miejscowej Szkoły Podstawowej w jednym z domów Ks. Bogusław Zawiślak zaczął w niedzielę odprawiać Mszę św. Kapliczkę wciąż powiększano, ale i tak tylko niewiele osób mogło się do niej zmieścić. Za + Ks. Prałata Stanisława Lisowskiego zdecydowano wybudować w tym miejscu sale katechetyczne i kaplice.
Kaplicę obecną rozpoczęto budować 29 września 1990 r obok istniejącej małej drewnianej kapliczki sprzed II wojny światowej. Budowę zakończono w 1993 r. a poświęcenia świątyni dokonał Ks. Bp. Józef Gucwa 19 czerwca 1994 r. Autorem projektu jest architekt inż. Paweł Dygoń. Powierzchnia kaplicy wynosi 220m2 oprócz zakrystii. Jest to obiekt murowany, jednonawowy z niedużą wnęką z lewej strony z ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wnęką po stronie prawej obok zakrystii. Pokryty jest blachą cynkową. Obok części kultowej w podpiwniczeniu znajdują się dwie sale katechetyczne z sanitariatami, kuchnia, kotłownia i magazyn. Posiada instalację elektryczną, telefoniczną, wodociągową i gazową. Kościół jest ogrzewany przy pomocy pieca gazowego nadmuchowego. W części pod kaplicą istnieje ogrzewanie centralne wodne z pieca dwufunkcyjnego. Obiekt zabezpieczony jest przed kradzieżą systemem monitoringu, kratami w oknach, potrójnymi zamkami w drzwiach. Tabernakulum jest pancerne przymocowane na trwale do ściany. W kaplicy znajdują się unikalne stacje Drogi Krzyżowej autorstwa sądeckiej artystki Marii Ritter, odrestaurowane w 2015 roku .Druga podobna Droga Krzyżowa jej autorstwa znajduje się w Kąclowej. Plac wokół kaplicy jest ogrodzony od strony lasu płotem z żerdzi sosnowych. Styl ogrodzenia dostosowany jest wizualnie do naturalnego otoczenia tego miejsca.
Wokół kaplicy wykonany jest chodnik procesyjny z kostki granitowej. Istniejący przy kościele parking od sierpnia 2007 r. również jest wyłożony kostką granitową . Liczna miejsc parkingowych - 60. Dla upamiętnienia miejsca gdzie znajdowała się pierwsza kaplica wzniesiono pomnik z figurą św. Antoniego z Padwy. Uroczystość odpustowa : niedziela przed lub po 13 czerwca. Obecna kaplica sąsiaduje z Sądeckim Parkiem Etnograficznym – SKANSENEM oraz z Rodzinnym Ogrodem Działkowym „Falkowa”